Naše základní škola je rozdělena na dvě odloučená pracoviště - Dolní Slivno a Horní Slivno. První školní budova v Dolním Slivně je známá z roku 1788, v roce 1862 byla postavena nová školní budova na místě dnešní budovy. Ta pak byla rozšířena o patrovou přístavbu v roce 1885 a v roce 1920 se z ní stává obvodová měšťanská škola.

První písemně doložené zmínky o školním vyučování v Horním Slivně v chaloupce č. 23 pocházejí z roku 1690 a jsou spjaté s rodem učitelů Mastných. Přestože zřízení farní školy v Dolním Slivně vedlo na delší dobu k zániku školy v Horním Slivně, došlo roku 1933 k jejímu slavnostnímu otevření v nové budově.

Školní budova v Dolním Slivně rozšířením do stávající podoby se dočkala slavnostního otevření 29. listopadu 1996.

ZŠ

Exkurze 2. třídy do kravína
 11.10.2021

ZŠ: Exkurze 2. třídy do kravína

V pondělí 27. 9. jsme se vydali podívat do kravína v Dolním Slivně. Velkým zážitkem pro nás bylo hlavně to, že jsme si mohli pohladit několikadenní telátka, a někteří se nebáli a pohladili si také krávy. S velkým zaujetím jsme si prohlédli i techniku, která pomáhá při práci: například stroj na krmení krav nebo stroj, který přihrnuje krmivo a vypadá jako robotický vysavač, velké kartáče, u kterých se mohou krávy podrbat, a chladící nádrže na mléko. Zaujalo nás setkání s veterinářem, který nám ukázal a zároveň vysvětlil funkci ultrazvukového přístroje na vyšetření březosti krav. Exkurze v moderním kravíně se nám moc líbila. Zjistili jsme, jak to takovém kravíně vypadá, i to, že se tu kravičkám určitě líbí.

Se čtenářským klubem do Jičína za Rumcajsem
 07.10.2021

ZŠ: Se čtenářským klubem do Jičína za Rumcajsem

Ve čtvrtek 7.10. se v odpoledních hodinách vydali členové čtenářského kroužku do Jičína, aby zde navštívili Rumcajsovu ševcovnu, Rumcajsův svět a vystoupali na ochoz Valdické brány. Mohli si tak prohlédnout místa, o kterých si společně četli. Jak se jim v Jičíně líbilo, můžete vidět ve fotogalerii Horního Slivna.

Foto ke článku
 20.09.2021

ZŠ: lyžařský kurz 2022

Dobrý den všem,

v příloze posílám informace o připravovaném lyžařském kurzu. Na kurz se přihlašujte v Edupage, nepřehlédněte!

Vladimír Lacina

Foto ke článku
 08.07.2021

ZŠ: Prázdninový provoz

Domácí zvířata - projektový den v 1. třídě
 01.07.2021

ZŠ: Domácí zvířata - projektový den v 1. třídě

Středu 16. 6. jsme si užili jako Projektový den zaměřený na domácí zvířata. Přijela za námi paní Štěpánková, která má farmu s domácími zvířaty. Protože bylo velké teplo, nemohla nám je přivézt ukázat, ale domluvili jsme se, že ve druhé třídě její farmu navštívíme. Moc se na to těšíme. Vyprávěli jsme si o domácích zvířatech (kráva, kůň, prase), dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a také jsme si  je prohlédli na fotografiích. Potom jsme si mohli pohladit králíka, psa a želvu a také o nich jsme se dozvěděli nové informace. Každý dostal obrázek domácího zvířete a tvořili jsme zvířecí rodinky. Projektový den se nám líbil, už se všichni těšíme, až uvidíme naživo zvířata, o kterých jsme si povídali.

Výlet 1. třídy na Loučeň
 01.07.2021

ZŠ: Výlet 1. třídy na Loučeň

Konečně přišel den, kdy jsme vyjeli na výlet do parku a labyrintária v Loučeni. Poprvé jsme jeli společně autobusem a cestu jsme si užili. Po příjezdu jsme se nasvačili a nabrali sílu na cestu po parku. Nejprve jsme zkusili projít tisovým bludištěm a to se nám všem podařilo. Museli jsme překonat také louže, které byly na cestičkách, ale my jsme si s nimi hravě poradili.:-) Potom jsme překonali pískovcový a písmenkový labyrint a buxusové bludiště. Po cestě zpět jsme si zkusili zahrát kousek pohádky o Červené Karkulce a prohlédli jsme si Perníkovou chaloupku. Nakonec jsme si ještě koupili dárečky. Výlet byl moooc pěkný.

Exkurze na zámek v Mnichově Hradišti
 13.06.2021

ZŠ: Exkurze na zámek v Mnichově Hradišti

Žáci druhé a čtvrté třídy společně ve čtvrtek 10. 6. 2021 vyrazili na zámek do Mnichova Hradiště, kde pro ně byl připravený program: exkurze po zámku spojená s vyprávěním místní pověsti, dílnička, kde si děti mohly pověst připomenout a namalovat si kulisy zámku, a nakonec lehce netradičně pojatá pohádka O Zlatovlásce, která pobavila malé i velké diváky. Přijemně strávený čas pozlatilo krásné počasí. Výlet se podařil.

Zkoumání jarní přírody - 1. třída
 10.06.2021

ZŠ: Zkoumání jarní přírody - 1. třída

Den dětí jsme si užili v přírodě. Šli jsme do lesa zkoumat jarní přírodu a také si zacvičit. Po cestě jsme poznávali stromy, květiny a byliny a naučili jsme se některé dopravní značky.  V lese jsme měli štěstí, protože právě nakládali a vykládali klády speciálním lesním strojem. Druhý den jsme napsali ve skupinkách opakovací testík a zjistili jsme, že jsme si toho spoustu zapamatovali. Odměnu nám připravil tatínek Honzíka, který pro všechny připravil skvělý balíček sladkostí. Prožili jsme báječný společný Den dětí.

Exkurze do Prahy - 4. třída
 03.06.2021

ZŠ: Exkurze do Prahy - 4. třída

Využili jsme takřka vylidněné Prahy a navštívili jsme její historické jádro: Staroměstské a Václavské náměstí, Karlův most a Hradčany. Počasí nám přálo, nálada byla výborná. K teorii z hodin Vlastivědy jsme přiřadili i vlastní prožitky. Prima den :-)

11.05.2021

ZŠ: Projekt "Ekosystém rybník" - 4. třída

Proč se učit o rybníku z učebnice, když máme krásné rybníky na dosah ruky? Čtvrtá třída zamířila ke slivínkovským rybníkům. Průvodcem dopoledního programu byl pan Václav Kuba, který dětem povyprávěl o rybách, zasvětil je do tajů rybaření a pod jeho dohledem si děti vyzkoušely rybářskou trpělivost u zapůjčených prutů. Úlovky nebyly velké, ale radost i z malých hrouzků byla nepopsatelná. Rybníky děti prozkoumaly opravdu zblízka, to když se povozily na voru, ostatně jak je pečlivě zaznamenáno ve fotogalerii Horního Slivna.

Schránka důvěry

Pokud máš problém, který Tě trápí, ale netroufáš si někomu se svěřit, můžeš využít školní schránku důvěry.

ZŠ a MŠ Dolní Slivno
Dolní Slivno 40